İndirimli Fiyat!
Doğal Fermente Ballı Elma Sirkesi 750 Ml Cam Şişe

Doğal Fermente Ballı Elma Sirkesi 750 Ml Cam Şişe

Yeni Ürün

Aynur Ö /Kod 01/Aydın Karacasu Yöresi

149,99 TL Vergi Dahil

-20,00 TL

169,99 TL Vergi Dahil

Ürünü Kullanırken Tüm tıbbi ve Bitkisel Ürünlerdeki gibi Doktorunuzun öneri ve Görüşlerini alarak tüketmenizi öneririz.

Değerli Müşterilerimiz  Sürekli Kullanımlarınızda Vücudunuz üzerindeki  Doktor Kontrolü Sonucunda veyahut Kendi

Gözlemlerinizle Alakalı Geridönüşerinizi Bekliyoruz.

PROF.DR SERDAR AKGÜN

Bal ve sirke binlerce yıldır tıbbi ve mutfak amaçlı kullanılmaktadır. Halk tıbbı genellikle ikisini bir sağlık toniği olarak birleştirmektedir (1 ).

 

Tipik olarak su ile seyreltilen karışımın, kilo kaybı ve kan şekeri seviyelerinin düşürülmesi de dahil olmak üzere bir dizi sağlık faydası sağladığı düşünülmektedir.

 

Bu makale, potansiyel faydaları ve olumsuz yönleri de dahil olmak üzere elma sirkesi ve balın kombinasyonunu araştırıyor.

Karışımın başlıca yararları:

 • Eklem ağrılarını önler ve tedavi eder. Bu yüzden artriti olan kişilere önerilir.
 • Bitmek Bilmeyen Öksürüklerde kullanıcılardan geri dönüşler çok olumlu etkilerini beyan etmişlerdir .Öküsrük tedavisinde faydalı olduğu bilinir.
 • Mide yanması ve karın ağrısına karşı etkili bir toniktir.
 • Sindirime iyi gelir, bağırsak hareketlerini dengeler ve kabızlıkla savaşır.
 • Kolesterol seviyelerini dengeler, yüksek tansiyonu önler.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Boğaz ağrısı ve solunum yolu problemleri için en etkili tedavilerden birisidir.
 • Enerji verir.
 • Serbest radikallerle savaşma özelliği sayesinde cildinize iyi gelir.
 • Ağız kokusunu yok eder.
 • Enflamasyonu azaltır.

 

İnsanlar Neden Elma Sirkesi ve Balı Karıştırıyor?

 

Sirke, fermente edilebilir karbonhidratların çoğundan yapılabilir. Elma sirkesi, bir baz olarak elma suyu ile başlar, daha sonra maya ile iki kez fermente edilir. Ana bileşeni, karakteristik ekşi lezzetini veren asetik asittir (1 ).

 

Öte yandan, bal, arılar tarafından üretilen ve bal peteği olarak bilinen altıgen hücreler içeren mumsu bir kümede saklanan tatlı ve yapışkan bir maddedir (2 ).

 

Bal, eser miktarda polen, mikrobesin ve antioksidan içeren iki şekerin - fruktoz ve glikoz - karışımıdır (3 , 4 ,5 ).

 

Birçoğu elma sirkesi ve balın lezzetli bir kombinasyon olduğunu düşünür, çünkü balın tatlılığı, sirkenin buruk tadına yardımcı olur.

 

Bu toniğin tüketilmesinin birçok sağlık yararı sağladığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, her iki bileşenin ayrı ayrı çalışıldığı göz önüne alındığında, bu karışımın etkileri özellikle bilinmemektedir.

Özet: Elma sirkesi ve bal hem bireysel olarak hem de halk hekimliğinde bir karışım olarak tüketilir. Bununla birlikte, az sayıda çalışma, bunları birleştirmenin potansiyel sağlık etkilerini araştırmıştır.

Asetik Asit Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

 

Elma sirkesindeki asetik asit, kilo verme yardımcısı olarak araştırılmıştır.

 

Obezitesi olan 144 yetişkin üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde 500 ml'lik bir içecekte seyreltilmiş 2 yemek kaşığı (30 ml) elma sirkesi tüketenlerin iki konrtol grubuna kıyasla en fazla kilo kaybı ve vücut yağında % 0.9'luk bir azalma yaşadı (6 ).

 

Elma sirkesi, gıdalardan gelen besinlerin kan dolaşımınıza çabuk emilimini yavaşlattığından, kilo kaybına daha da yardımcı olabilecek bir etki olarak daha tok hissetmeye devam ettirdiği gösterilmiştir ( 7 , 8 ).

 

Yine de, bal ve sirkeyi birleştirdiğinizde, balın kalori ve şeker bakımından yüksek olduğunu ve ılımlı olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın (9 ).

 

Mevsimsel Alerjileri ve Soğuk Algınlığı Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

 

Hem bal hem de elma sirkesi doğal antimikrobiyal olarak kabul edilir.

 

Bal, eser miktarda polen ve bitki bileşikleri içerdiğinden mevsimsel alerjileri hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bazı çalışmalar, alerjik rinit veya saman nezlesi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (10 ).

 

Bununla birlikte, balı elma sirkesi eklemenin bu etkileri nasıl etkileyebileceği belirsizdir (1 , 2 , 4 ).

 

Ayrıca, karışım öksürük gibi bazı soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir (11 ).

 

Dahası, fermantasyon süreci nedeniyle, elma sirkesi probiyotikler içerir. Bu yararlı bakteriler sindirime yardımcı olur ve soğuk algınlığı ile savaşmanıza yardımcı olabilecek bağışıklığı artırır (12 ).

Kalp Sağlığını İyileştirebilir

 

Sirke içindeki klorojenik asidin LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu ve kalp hastalığı riskinizi azalttığı düşünülmektedir (1 ).

 

Ayrıca, kemirgen çalışmalarında, balın kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir (1 , 13 ).

 

Ayrıca kan akışını iyileştirerek  kan pıhtılarını ve LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyerek kalp hastalığı riskini azaltabilecek polifenol antioksidanlar içerir. Yine de, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (14 ).

 

Ayrıca, elma sirkesi iltihabı azaltabilir ve kalp sağlığınızı koruyabilen arterlerinizde plak oluşumu riskinizi azaltabilir. Yine de, bu olası yararı araştırmak için daha fazla insan çalışması gerekmektedir (15 ).

 

Özet: Bal ve elma sirkesinin potansiyel sağlık yararları çoğunlukla ayrı ayrı incelenmiştir. Sirkenin kilo kaybına yardımcı olduğuna inanılırken, her ikisinin de kalp sağlığını iyileştirdiğine ve soğuk ve mevsimsel alerji semptomlarını hafiflettiğine inanılmaktadır.

Potansiyel Olumsuz Yanları

 

Elma sirkesi ve balın sağlık yararları ayrı ayrı incelenirken, bunların bir karışım olarak tüketilmesinin etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir.

 

Kan Şekeri ve Kolesterol Üzerindeki Olası Etkiler

 

Üzüm sirkesi ve bal içeren benzer bir kombinasyonu inceleyen bir çalışma, bazı olumsuz sağlık etkileri gözlemledi (3 ).

 

4 haftalık çalışmada, 4 çay kaşığı (22 ml) üzüm-sirke ve bal karışımı ve  lezzet için biraz nane ile 250 ml su içen katılımcılar, kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insüline karşı biraz artan direnç yaşadılar (3 ).

 

Artmış insülin direnci tip 2 diyabetle bağlantılıdır ( 16 ).

Midenizde Ve Dişlerinize Zararlı Olabilir

 

Elma sirkesinin asitliği gastrik reflüyü kötüleştirebilir, ancak bazı insanlar semptomlarını iyileştirdiğini iddia etmiştir.

 

Bununla birlikte, hiçbir katı kanıtın bu tartışmayı çözemeyeceği göz önüne alındığında, vücudunuzun ipuçlarını dinleyin.

 

Ayrıca, asitliği nedeniyle, elma sirkesinin diş minesini aşındırdığı ve diş çürümesi riskinizi artıracağı gösterilmiştir.

 

Bu nedenle, sirkeyi filtrelenmiş suyla seyreltmeniz ve içtikten sonra ağzınızı suyla durulamanız önerilir (18 ).

 

Bal ile birleştirmenin etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

İlginçtir, bazı çalışmalar balın diş eti iltihabı, boşlukları ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (19 , 20 ).

 

Şekerde Yüksek Olabilir

 

Ne kadar bal eklediğinize bağlı olarak, karışımınız şekerde çok yüksek olabilir.

Özet: Elma sirkesi ve bal, bir yaşın üzerindeki insanlarda yaygın olarak kullanılabilir. Sıcak bir tonik olarak içmek için, karışımı yatmadan önce veya uyandıktan sonra ılık suda seyreltin. Mutfakta salatalar, marinat etleri ve turşu sebzeleri için de kullanılabilir.

https://www.diyetasistan.com/elma-sirkesi-ve-bal-karistirilmali-mi.html

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Doğal Fermente Ballı Elma Sirkesi 750 Ml Cam Şişe

Doğal Fermente Ballı Elma Sirkesi 750 Ml Cam Şişe

Benzer Ürünler

79,99 TL 94,99 TL

Aydın Yöremizin 1500 metredeki Doğal Dağ elmalarından Gelenesel Yöntemlerle yapılan 15 Aylık Doğal Fermantasyon ve Bekleme Sonucunda sağlık ve şifa kaynağı Doğal Fermente Elma Sirkemizi Siz  Değerli  Müşterilerimizle buluşturuyoruz

149,99 TL 199,99 TL

     Yöremizin 1500 metredeki Doğal Dağ Organik Sertifikalı Dağ Elmalarından Gelenesel Yöntemlerle yapılan 25  Aylık Doğal Fermantasyon ve Bekleme Sonucunda sağlık ve şifa kaynağı Doğal Fermente Elma Sirkemizi Siz  Değerli  Müşterilerimizle buluşturuyoruz