Doğal Pembe Domates 1 Kg

Yeni Ürün

Ayşegül T./Kod:69/Aydın Nazilli Yöresi

Ayşegül T./Kod:69/Aydın Nazilli Yöresi çiftimizin Hayvansal gübre ile  kendi bahçesinde yetiştirdiği ilaçsiz Doğal Pembe Köy Domatesleri

52 Ürün stokta bulunmaktadır.

9,99 TL Vergi Dahil

-3,00 TL

12,99 TL Vergi Dahil

Domatesin Faydaları

Domates belki de en popüler meyvelerin başında geliyor. Domatesin sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır.

Domatesi bu kadar sağlığa faydalı kılan özelliği hiç şüphesiz içerdiği yüksek değerde ve çok farklı vitaminler ve besinlerdir. Orta boy bir domates ( 123 gram) ortalama 22 kalori, 0 yağ ve 1 gram protein içermektedir. Domates A ve C vitamini açısından zengindir. Bunun aynında folik asit açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca domates alfa lipoik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein de dahil olmak üzere birçok besin içermektedir.

Domates antioksidanlarla doludur. Alfa-lipoik asit, glikozu enerjiye dönüştürmek için vücuda yardımcı olur. Bazı çalışmada alfa lipoik asitin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Likopen domatese, zengin kırmızı rengi veren bir antioksidandır. Domates likopen tüketiminin yüzde 80’ini oluşturmaktadır.


Domatesin Sağlığa Faydaları

Domatesin faydaları birçok meyve ve sebzede olduğu gibi saymakla bitmez. Domates tüketimi arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski iner. Domatesi düzenli olarak tüketmek, cilt ve saç sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca enerji artışı ve daha düşük kilo isteyenlerin domates tüketmeleri gerektiğini vurgulayalım. Domates tüketimi, genel anlamda obezite sorununu giderir ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar.

Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili sorunları giderir. Hücre zarları yapısının muhafaza edilmesine yardım eder.

Domates Kanserle Mücadele Eder: Güçlü antioksidanlardan C vitamini ve diğer antioksidanlar için domates mükemmel bir kaynaktır. Domates, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadele eder ve serbest radikallere hayat hakkı tanımaz.

Prostat Kanseri ve Domates: Şimdiye kadar yapılan birçok araştırma domatesin içerdiği birçok vitamin ve bileşenin prostat kanserine karşı etkili olduğunu ve engelleyici özelliğinin olduğunu ortaya koymuştur.

Bunun yanı sıra, dünyanın farklı ülkelerinde yapılan birçok bilimsel araştırma sonucuna göre domatesin birçok kanser çeşidine karşı koruyucu özelliğinin olduğu ortaya konulmuştur. Bunların içerisinde  kolorektal kanser bulunmaktadır. Domatesin zengin miktarda içerdiği lifler kolorektal kansere engel olduğu otaya konulmuştur.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre bazı çalışmalar domatesin içerdiği besinlerin insanları belirli kanser türlerinden koruduğunu, özellikle prostat, akciğer ve mide kanserine yakalanma riskini azalttığını açıklamıştır.

Domates Kan Basıncını Düzenler: Sodyumun bünyede seviyesinin düşmesiyle birlikte kan basıncında da problemlerin oluşmaya başladığını belirten bilim adamları, domates tüketimini teşvik etmektedir. Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması’na göre günde ortalama iki domatesin tüketilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Domates Kalp Sağlığını Korur: Domates lif, potasyum, C vitamini ve kolin içerdiği için kalp sağlığına ciddi katkıda bulunur.  Domates, önemli derecede antioksidan içerdiği için kanı temizlediği ve damarların tıkanmasına izin vermediği kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığını da dolaylı olarak korumaktadır. Damarlarda meydana gelebilecek tıkanıklık ve kan basıncının azalması durumunda kalp daha fazla efor harcamaktadır. Domates kan basıncını ve damar tıkanıklığını giderdiği için kalbin aşırı yorulmasına izin vermez.

Domates Diyabet Hastalığına Faydalıdır:  Bu konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar domatesin kan şekerini düzenlediği ve sağlıklı bir seviyede tuttuğunu ortaya koymaktadır. Kan şekerini sağlıklı seviyede tutan domates, diğer hastalıkların riskini de minimuma indirmektedir.

Domates Deri İçin Faydalıdır:  Domates deri sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için düzenli olarak domates tüketmekte fayda var. Derinin temizlenmesi ve kırışıkların giderilmesinde antioksidan özelliği önemli görevler üstlenir.

Domates Kabızlığı Giderir: Domates bol miktarda su ve lif içerdiği için kabızlık sorununu giderme noktasında çok başarılıdır. Domates bu özelliği sayesinde bağırsakları ıslak ve hareketli tutmaya yardımcı olmaktadır.

Domates Depresyonla Mücadele Eder: Domatesin diğer bir faydası da depresyon ve stresle mücadele etmesidir. Düzenli olarak domates tüketimi, sinir sistemi üzerinde faydalı etkiler oluşturur, bünyenin depresyon ve stresten kaynaklanabilecek rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Sinir ve beyin hücrelerine katkı sağlar.

Domates Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Domatesin harika bir antioksidan olması ve bol miktarda mineral ve bileşenler içermesi bağışıklık sistemine ciddi katkı sağlar. İçerdiği besinler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mukavemeti arttırır.


Domates Suyunun FaydalarıDomates Suyunun Faydaları :

Domates suyunun da en az domates kadar sağlık açısından faydası vardır. Domates suyunun hızlı kilo vermekten kanser çeşitleriyle mücadele etmeye kadar çok geniş bir alanda bünye sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Çiğ domates suyunun içerdiği gıdalar başlı başına enerji ve sağlık deposudur. Domates magnezyum, demir ve fosfor gibi mineraller ile birlikte, A vitamini, K vitamini, vitamin B1, B2, B3, B5 ve B6 açısından da çok zengindir.

İşte bu kırmızı renkli iksirin yani domates suyunun sağlığa faydaları;

 • Bol miktarda A ve C vitamini içeren domates suyu diş ve kemik sağlığı için önemlidir.
 • Domates suyunun aynı zamanda kolesterole iyi geldiği bilinir. Kolesterolün stabilize edilmesinde önemli rol oynar.
 • Domates suyu aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur. Düşük miktarda sodyum ve yüksek miktarda lif içermesi buna yardımcı olur.
 • Karaciğeri korur ve güçlendirir. Karaciğerin aşırı çalışmasını engelleyen unsurları ortadan kaldırır.
 • Kabızlığı giderir, zararlı bakterileri bağırsaklardan atar.
 • Bünyede klor ve kükürt seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca kükürt ve klor seviyesini düzenleyen organların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Koroner arter hastalığına karşı alternatif çözüm olabilir.
 • Prostat kanserine karşı etkili olabilir. Prostat kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Domates suyu ayrıca göğüs kanserine yakalanma riskini minimuma indirir.
 • Domates suyu, antioksidanlarla dolu olduğundan dolayı vücutta bulunan serbest radikallere karşı etkilidir.
 • Domates suyu enerji verir, yorgun kasları dinlendirir.
 • Saç sağlığı için faydalıdır. Kırık ve yorgun saçlara iyi gelir.
 • Düzenli olarak domates suyu tüketimi cilt sağlığı için de önemlidir ve cilt sağlığına önemli katkı sağlar.
 • Domates suyunun faydalarından maksimum derecede faydalanabilmek için organik domates suyu elde etmeye çalışmakta fayda vardır.

Domatesin Zararları:

Domatesin saçtan tırnağa kadar sağlık açısından birçok faydasının olduğunu detaylı olarak inceledik. Domates genel anlamda sağlık açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır ve aşırı tüketilmesi durumunda bazı yan etkilerinin olması mümkündü

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Doğal Pembe Domates 1 Kg

Doğal Pembe Domates 1 Kg

Ayşegül T./Kod:69/Aydın Nazilli Yöresi çiftimizin Hayvansal gübre ile  kendi bahçesinde yetiştirdiği ilaçsiz Doğal Pembe Köy Domatesleri

Benzer Ürünler

4,99 TL 9,99 TL

Nazilli Yöremiz Köylülerinin yetiştirdiği doğal ürünümüz...

9,99 TL 14,99 TL

Bozdoğan Yöresi Çiftçilerimizin ürettiği doğal Kuru sarımsaklarımız...

5,99 TL 9,99 TL

Aydın Nazilli Yöresi Köylü Teyzelerimizin Bahçelerinde Doğal Yollarla yetiştirilen acı biberlerimiz... 

7,99 TL 12,99 TL

Aydın Nazilli Yöresi Yayla Çiftçilerimizin kendi bahçelerinde Doğal şekilde yetiştirdiği Taze lezzetli Yeşil tatlı biberlerimiz...

6,99 TL 8,99 TL

Aydın Nazilli Yöresi Çiftçilerimizin Bahçelerinden yetiştirdiği Doğal Yerli PAtlıcanlar..

6,99 TL 9,99 TL

Aydın Nazilli Yöresi Köylü Teyzelerimizin Kendi Bahçlerinde yetiştirdikleri Doğal Taze Yerli Köy Domatesleri...

8,99 TL 13,99 TL

Aydın Nazilli Yöresi Çiftçilerimizin Bahçelerinden yetiştirdiği Doğal Yerli Dolmalık  Patlıcanlar 

7,99 TL 12,99 TL

Aydın Nazilli Yöresi Çiftçilerimizin Bahçelerinden yetiştirdiği Doğal Yerli Dolmalık Biberleri 

6,99 TL 10,99 TL

Aydın Nazilli Yöresi Köylülerimizin bahçelerinde yetişen doğal lezzetli salatalıklarımız...

6,99 TL 10,99 TL

Nazilli Yöresi Köylülerimizin yetiştirdiği doğal Yerli Taze Fasulyelerimiz....