İndirimli Fiyat!
Kabak Çekirdeği 1. Sınıf

Kabak Çekirdeği 400 gr 1. Sınıf

Yeni Ürün

İsmail Hakkı Efendi Kuruyemiş ./Kod:26/ Denizli Yöresi

79,99 TL Vergi Dahil

-20,00 TL

99,99 TL Vergi Dahil

Kabak Çekirdeği Faydaları

Hem sağlıklı hem de lezzetli bir atıştırmalık arayanlar! Sizi buraya alalım… Karşınızda kabak çekirdeği!

Kabak çekirdeği, kuruyemişler arasında en sevilenlerden bir tanesi. Yaz akşamlarında sahilde gezerken, kışın sıcak evimizde uzayan sohbetle; kabak çekirdekleri her zaman her yerde tüketilebiliyor. Peki, yemeyi çok sevdiğimiz bu lezzetli kuruyemişin faydalarını biliyor musunuz?

Kabak çekirdeği faydaları ile ilgili derlediklerimizi okuyunca, kilo kilo kabak çekirdeği almak isteyeceksiniz!

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri

Kabak çekirdeğinin faydaları ile ilgili derlediklerimizi sunmadan önce, bu lezzetli kuruyemişin besin değerlerine göz atalım. Pek çok kuruyemiş çeşidinde olduğu gibi kabak çekirdeği içerisinde de bolca vitamin ve mineral bulunuyor. Bunların hepsi de kabak çekirdeği faydaları listesini uzatıyor!

Kabak çekirdeği öncelikle enerji açısından oldukça zengin bir kuruyemiştir. Günlük bir çay bardağı kadar tüketildiğinde size gün içerisinde gerekesinim duyduğunuz enerjinin bir ismini kazandırır.

Kuruyemişlerin pek çoğunda olduğu gibi kabak çekirdeği içerisinde de bol miktarda protein yer almaktadır. Bu lezzetli kuruyemiş bitkisel protein kaynağı olarak değerlendirilebilir. Bu şekile et tüketmeyi tercih etmeyenlere protein kaynağı oluşturabilir.

Kabak çekirdeği vitamin açısından zengin bir tohum türüdür. İçerisinde yüksek miktarda nikatın diye adlandırılan B3 vitamini bulunmaktadır. Bunun dışında B9 ve B2 vitaminleri açısından da zengindir.

Minicik bir çekirdek ancak içi minerallerle dolu! Kabak çekirdeği yüksek oranda mineral içerir. Magnezyum, Manganez ve Fosfor en zengin oranda içerdiği vitaminlerdir. Ayrıca Çinko ve Demir açısından da zengin bir kuruyemiştir.

Kabak Çekirdeği Faydaları

Besin değerlerine göz attıktan sonra gelelim kabak çekirdeğinin faydalarına… Bu lezzetli kuruyemişin insan bedenine olan faydalarını maddeler halinde inceledik. Böylece farklı alanlardaki faydaları hakkında detaylı bilgi edinmeniz mümkün olacak. Hazırsanız, başlayalım!

kavrulmuş kabak çekirdeği içi, kabak çekirdeği faydaları

Kabak Çekirdeği ve Dolaşım Sistemi

Başlangıcı en önemli organımızdan, kalbimizden yapalım dedik. Kabak çekirdeği faydaları arasında en önde gelenlerinden bir tanesi, kalp sağlığı üzerindeki etkileridir. Bu olumlu etkilerin nedeni ise içerdiği Magnezyum oranında gizli…

Magnezyum, oldukça kalp dostu bir mineral. Zamanla sertleşen ve gerginleşen damarların gevşemesi ve daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Kan akışının normal ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak da dolaşım sistemini dengeliyor. Kısacası kabak çekirdeği kalbinizin en yakın arkadaşı!

Sağlıklı Bir Atıştırmalık

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında, aslında tüm kuruyemişlerle paylaştığı ortak bir nokta var. O da sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi yaratması!

Kabak çekirdeğini kalorisi yüksek ve katkı maddeleri içeren abur cubur ürünleri yerine tercih edebilirsiniz.Örneğin ogün aralarında acıktığınızda bir paket çikolata yerine kabak çekirdeği yiyebilirsiniz. Bu şekilde paketli gıdalar içerisindeki rafine şekerden uzak durmuş olacaksınız. Ya da heyecanlı bir film izlerken yağlı ve tuzlu patlamış mısır yerine kabak çekirdeği tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kilo kontrolünde de kabak çekirdeği faydaları kendini gösterecektir.

Kabak Çekirdeği ve Kemik Sağlığı

Kim daha güçlü kemikler istemez ki? Herhalde hepimiz bunu isteriz! Kimi zaman kemik sağlığı, özellikle de genç yaşlarda ihmal ediliyor. Ancak sizi motive edecek bir nokta var. Bunu sadece tenimizin altında, göremediğimiz kemiklerimizin sağlığı olarak düşünmeyin. Aynı zamanda her gülümseyişimizde ortaya çıkan dişlerimizin sağlığı için de kabak çekirdeği oldukça önemli! Elbette başrolde yine Magnezyum var. Kabak çekirdeğinin faydaları diyince aslında Magnezyum hep başrolde! Bu sefer yardımcısı ise kemik dostu Kalsiyum. Bu iki madde bedenimizdeki tüm kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Kabak çekirdeğini çığ tüketiminiz takdirde ise faydaları iki katına çıkıyor!

Kabak çekirdeğinin kemik sağlığı üzerindeki olumlu etkileri düşünüldüğünde, bu kuruyemişin özellikle menapoz yaşamış kadınlarca tüketilmesi gerektiğini de hatırlatmak gerek. Kemik erimesi sorunu ile karşılaşmamak için, hayvansal kaynaklı kalsiyum ürünlerinin yanısıra, bitkisel kaynaklı ve tamamen düşük kalorili bu lezzetli kuruyemişi de tüketebilirsiniz.

Besin Zenginleştirici

kabak çekirdekli ekmek, kabak çekirdeği faydaları

Belki elinize bir avuç kabak çekirdeği alıp çıt çıt yemeği sevmiyorsunuz. Belki dış tellerinize takılıyor ya da dişlerinizin aralarına kaçıyor. Bu durumda bu faydalı ve lezzetli kuruyemişten vazgeçmek yerine, onu yediğiniz besinlere ekleyebilirsiniz. Üstelik bu şekilde yediklerinizin hem tadı güzelleşecek hem de besin değeri artacaktır.

Örneğin hazırladığınız salataların üzerine çığ kabak çekirdeği ekleyebilirsiniz. Kabak çekirdeği hamur işlerini de güzelleştiren bir kuruyemiştir. Özellikle eğer evde kendi ekmeğinizi yapıyorsanız, kabak çekirdeği ekleyerek hem daha çıtır çıtır bir ekmek elde edebilir hem de lezzet çeşitlendirmesi yapabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği ve Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı beslenmek, alternatif protein ve sağlıklı yağ kaynakları tüketmek bizi genel olarak daha sağlıklı ve daha zinde bir insan yapıyor. Bu kadar genel bir fikir, bu kadar genel bir anlatı yetmedi mi? O halde biraz daha detaya inelim!

Kabak çekirdeği, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Elbette içerdiği çinko sayesinde. Bedenimize hastalıklarla savaşma konusunda destek veren önemli bir madde çinko… Bu maddeyi bol miktarda içermesi ile de kabak çekirdeği faydaları bağışıklık sistemimize kadar uzanıyor.

Omega-3 Deposu

kavrulmuş kabak çekirdeği, kabak çekirdeği faydaları

Kabak çekirdeği faydaları arasında belki de en önemlisi içerdiği Omega-3 asitleridir. Omega-3’un faydaları saymakla bitmiyor. Öncelikle zihinsel sağlık üzerinde oldukça etkili bir maddedir. Özellikle çocukların zihinsel gelişimini destekler.

Bunun yanısıra bedensel sağlık üzerinde de önemli etkileri vardır. Kötü kolestrol seviyesinin kontrol altında tutulması için savaşır. Enfeksiyon riskini azaltır. Hücre yenilenmesine katkı sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Tüm bu özellikleri ile düşünüldüğünde kabak çekirdeği mucizevi bir yiyecek diyebiliriz!

Kabak Çekirdeği ve Prostat

Yetişkin erkeklerde görülen prostat rahatsızlığı, yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklardan bir tanesi. Bu konuda modern tıbbın imkanlarından yararlanmak ve ilaç ya da ameliyat ile bu rahatsızlığın önüne geçmek mümkün. Ancak iş hastalık boyutuna geçmeden önce de yapılabilecek şeyler var… Kabak çekirdeği tüketmek de bunlardan bir tanesi!

Kabak çekirdeği faydaları arasında prostat hastalığı ile mücadeleye verdiği destek de yer alıyor. İçerdiği çinko ile prostat hastalığına karşı mücadelede etkili olan bir yiyecek kabak çekirdeği.

Kabak Çekirdeği ve Diyabet

çiğ kabak çekirdeği içi, kabak çekirdeği faydaları

Yaş ve cinsiyet gözetmeksizin pek çok kişinin yüz yüze geldiği hastalıklardan bir tanesi de diyabet… Özellikle Tıp II Diyabet, beslenme düzeni ile doğrudan ilişkili olan bir rahatsızlık. Bu aşamada kabak çekirdeğinin kan şekeri düzenleme üzerindeki yararlarından bahsetmek gerek.

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında az bilinenleren bir tanesi, diyabet hastaları için kritik önem taşıyan kan şekeri düzenlenmesi üzerindeki etkileridir. Bunun yanısıra kastalığın yarattığı ek komplikasyonlarla mücadelede de kabak çekirdeği etkili bir beşindir.

Kabak Çekirdeği Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kabak çekirdeğinin faydaları konusunda sizler için derlediklerimiz bu şekildeydi. Küçük bir hatırlatma yapmadan geçmemek gerek. Yapılan araştırmalar, kabak çekirdeğinin zararları olduğunu ortaya koymamıştır. Güvenle tüketilebilecek bir beşindir. Ancak elbette ki herhangi bir beşinden fazlaca tüketmek, hiçbir bünye için yararlı olamaz. Bu nedenle de kabak çekirdeğini günde bir çay bardağı ile sınırlı tutmak önemlidir. Miktarı bu şekilde ayarlandıktan sonra güvenle tüketilebilir. Şimdiden afiyet olsun!

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Kabak Çekirdeği 400 gr 1. Sınıf

Kabak Çekirdeği 400 gr 1. Sınıf