İndirimli Fiyat!
Doğal Kuru Dağ Kekiği (Kara Kekik)1 Bağ

Doğal Kuru Dağ Kekiği (Kara Kekik)1 Bağ

Yeni Ürün

Aynur Ö /Kod 01/Aydın Karacasu Yöresi

34,99 TL Vergi Dahil

-5,00 TL

39,99 TL Vergi Dahil

Ayrıntılar

Kekik çayı tarifi, evde kekik çayı nasıl yapılır?

Hem kurutulmuş hem taze kekikten hazırlayabileceğiniz kekik çayı tarifini evde kolayca yapabilirsiniz.

Kekik çayı için malzemeler:

 • 2 tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış kekik
 • 2 su bardağı içme suyu

Kekik çayı nasıl hazırlanır?

 • Önce suyu kaynatın.
 • Su kaynadıktan sonra ateşten alarak içine kekiği ekleyin.
 • Kekiği su kaynama aşamasında eklemeye dikkat edin. Aksi takdirde kekik çayı tüm aromasını ve faydalı etkilerini yitirecektir.
 • 10-15 dakika çayın demlenmesini bekleyin, ardından süzgeçten geçirerek tüketin.

Kekik çayını günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta içindeki etken madde olan eterli uçucu yağın kaybolmaması için bir daha yeniden kaynatılmaması...

Kekik çayının faydaları

rd

rd

Tek başına birçok faydası bulunan kekiğin çay olarak demlenerek tüketilmesinin de sağlığımıza çok ama çok faydası var. Bu faydaların en önemlilerini şöyle saymak mümkün:

Öksürük, bronşit gibi solunum sisteminizi etkileyen rahatsızlıkları iyileştiriyor

Kekik çayı bronşları açarak astımdan bronşite kadar birçok hastalık üzerinde iyileştirici etkisi bulunuyor. Özellikle öksürük, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında çok ama çok etkili.

Yemek sonrasında yaşanan hazımsızlığı önlüyor

Bağırsak yolundaki mukozayı ortadan kaldırmaya destek olan kekik çayı özellikle çok kaçırdığınız yemeklerden sonra yaşadığınız o rahatsız edici şişkinliği önlemekte birebir. Yemekten sonra içeceğiniz bir fincan kekik çayı hazımsızlık yaşamanızı engelleyecektir.

Romatizma ağrılarına iyi geliyor

Özellikle bacaklarda hissedilen romatizma ağrılarından şikayetçiyseniz kekik çayı kas kasılmalarını engelleyecek ve ağrılarınızı hafifletecektir. Ayrıca kekik çayı burkulmalara da iyi geliyor.

Özellikle kolon kanseri konusunda tam bir savaşçı

Bağırsak gazlarına ve bağırsaklardaki solucanlara karşı etkili olan kekik çayı bağırsaklarda yaşanan ağrı ve kramplara çözüm oluyor. Kansere, özellikle de bağırsak (kolon) kanserinde iyileştirici etkisi olduğu söyleniyor.

Gargara yapıldığında ağız kokusunu engelliyor, diş eti hastalıklarına iyi geliyor

Kekik çayını içmek yerine gargara olarak kullanarak diş ve diş eti hastalıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Kekik çayı gargarası özellikle ağız kokusunun önüne geçmede pek başarılı.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bünyesinde bolca A ve C vitamini barındıran kekik çayı düzenli içildiğinde bağışıklık sistemini ciddi şekilde güçlendiriyor. Özellikle sık sık hasta oluyorsanız kekik çayı aradığınız çözüm olabilir.

Depresyonu önlüyor, anksiyeteyi azaltarak rahatlamayı sağlıyor

Melisa çayı gibi yatıştırıcı etkisi olan bitki çaylarından biri olan kekik çayı dopamin ve serotonin seviyelerini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda içerdiği karvakrol sayesinde kişinin ruh halini iyileştiriyor, rahatlatıyor, stresten ve kötü düşüncelerden arınmasını sağlıyor.

Cilt problemlerine iyi geliyor

Birçok kozmetik ürününün bileşiminde bulunan kekik cilt sağlığı için de çok kıymetli. Doğrudan cilde uygulandığında akne gibi cilt problemlerini iyileştiriyor. Ayrıca ılıtılmış kekik çayına batırılan bir pamuk parçasını göz altı bölgelere uyguladığınızda gözlerdeki şişkinlik ve yorgun görünümden kurtulabilirsiniz.

Adet ağrılarını hafifletiyor ve adet dönemini düzene sokuyor

Regl dönemleri çok ağrılı geçen kadınların da yardımına koşan kekik çayı krampları azaltıyor ve adet dönemini daha rahat ve kolay geçirmenizi sağlıyor. Aynı zamanda adet döngüsünü de düzene soktuğu biliniyor.

Kekik Çayının Faydaları

İçerisinde bol miktarda antioksidan, vitamin ve mineral bulunduran kekik çayını düzenli olarak tüketmek sağlığınız için faydalı bir aktivite olacaktır.

 • Kekik içerisindeki temel yağlar sayesinde yüksek miktarda antibakteriyel özelliklere sahiptir. Zatürre ve ishal gibi hastalıklara sebep olan e.coli bakterisiyle savaşır.
 • Soğuk algınlığınız varsa kekik çayı tüketebilirsiniz. Aynı zamanda soğuk kekik çayı ile gargara yapmak boğazınıza iyi gelecektir.
 • Nezle ve grip olduysanız kekik çayı terlemenize ve vücudunuzdaki toksit maddeleri dışarı atmanıza yardımcı olur.
 • Kekik içerisindeki aktif bileşen timol sayesinde bağışıklık sistemini düzenler. Her gün 1 bardak kekik çayı vücudunuzun bakteri, virus ve mantarlarla savaşmasına yardımcı olur.
 • Araştırmalara göre kolon ve göğüs kanseri riskini azaltır.
 • Kan basıncını kontrol eder.
 • Kas ağrılarında kekik çayı içebileceğiniz gibi banyo suyunuza da ekleyebilirsiniz.
 • Menstrüal kramplar ve adet öncesi sendromun hafiflemesi için kekik çayı faydalı olacaktır.

Kekik Çayının Olası Yan Etkileri

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Doğal Kuru Dağ Kekiği (Kara Kekik)1 Bağ

Doğal Kuru Dağ Kekiği (Kara Kekik)1 Bağ