İndirimli Fiyat!
Doğal Fermente Alıç Sirkesi 5 Lt X 4 :20 LT (Pet Şişe)

Doğal Fermente Alıç Sirkesi 5 Lt X 4 :20 LT (Pet Şişe)

Yeni Ürün

Aynur Ö /Kod 01/Aydın Karacasu Yöresi

1 199,99 TL Vergi Dahil

-200,00 TL

1 399,99 TL Vergi Dahil

Önemli Not:

Herhangi bir Hastalık ve Rahatsızlığınız varsa Diğer Tüm Ürünler gibi Ürünlerimizi  Doktorunuza Danişarak Kullanmanızı Öneririz.Bu tip binlerce yıllık  geleneksel tıbbın şağlık ve şifa kaynağı ürünleri kullanırken,hiçbir şekilde mevcut bilimsel tıbbı tedavinizi bırakmayınız veya yarıda kesmeyiniz .Sadece Kullandığınız tedavilere yardımcı ürünler olarak Doktor kontrollünde kullanmanızı öneririz.

100 ml için Enerji ve Besin değerleri

Enerji (kj/kcal)

Toplam

Yağ (g)

Doymuş Yağ (g)

Karbon- hidrat (g)

Protein (g)

Tuz (g)

23,05/5,50

0,05

0,02

1,00

0,30

0,07


Alıç meyvesinin fermente edilmesiyle hazırlanan alıç sirkesi, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sirke yapımında kullanılan alıç meyvesi, dünyada en çok Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da yetiştirilir. Ülkemizde ise kayalık yerlerde, dereye bakan yamaç kenarlarında ve dağlık bölgelerde kendiliğinden yetişmektedir. Özellikle Sivas ve çevresinde büyük bir ilgi görmektedir. Ekim ayından itibaren kendi kendine dağlık alanlarda yetişen alıç meyvesi, toplandıktan sonra şehir ve büyük pazarlarda satılır. Bu meyve olgunlaşma şekline göre sarı, turuncu veya kırmızı renktedir. Meyvenin fermantasyon sürecini tamamlamasıyla hazırlanan alıç sirkesi ne işe yarar, nasıl kullanılır? Yazımızda alıç sirkesinin sağlık açısından faydalarını listeledik. Eğer tamamen doğal bir sirke hazırlamak istiyorsanız, ev yapımı alıç sirkesi tarifine göz atın. İşte, alıç sirkesinin faydaları:
Alıç sirkesi nasıl tüketilmeli
 veya alıç sirkesi günde ne kadar içilmeli sorularının yanıtı ihtiyaca göre değişir. Aç veya tok karnına içilebilen sirkenin iki dozu arasında ortalama 8 saat olmalıdır. Su ile karıştırılarak içilen karışım, günde bir veya iki kez tüketilebilir. Bir çay bardağı suya bir Çorba kaşığı alıç sirkesi eklemek tavsiye edilir. Salatalara konulacaksa su ile seyreltilerek az miktarda eklenebilir. Oldukça yoğun ve etkili olan alıç sirkesinin çok fazla kullanımı tansiyon düşüklüğü gibi istenmeyen sorunlara neden olabileceğinden önerilen miktarların üzerine çıkılmamalıdır. Sek olarak içmek ise asidik form nedeniyle mide sorunlarına yol açabileceğinden tavsiye edilmez.

 • Alıç sirkesi, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü dengeler.
 • Yapılan araştırmalara göre alıç sirkesinin faydaları arasında hipertansiyonu düşürmesi de yer alıyor.
 • Vücuttaki kan ve oksijen dolaşımına yardım eder. Damarların genişleyerek oksijen almasını kuvvetlendirir.
 • A, B1, B2, C vitamini, magnezyum ve potasyum minerali içerir. Vitamin eksikliğini giderir.
 • Kan yapıcı özelliği mevcuttur. Anemiye karşı etkilidir.
 • Göğüs ağrılarında hafifletici bir etkisi vardır.
 • Bağışıklığı güçlendirir, vücut hastalık direncini arttırır.
 • Damar sertliğine iyi gelir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Strese karşı rahatlatıcı bir etkisi vardır.
 • Hafızayı güçlendirmesiyle de bilinir.
 • Menopoz döneminde ortaya çıkan şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur.
 • Uykusuzluğa karşı etkilidir.
 • Böbrek hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur.
 • İshal ve kabızlığın giderilmesinde de etkilidir.
 • Ciltte oluşan kaşıntılara karşı etkilidir.
 • Diyet listelerine eklendiğinde, daha sağlıklı kilo vermeye destek olur.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

 • Alıç sirkesi, salata ve meze gibi yemeklerin içerisine eklenerek içilebilir.
 • Hem aç, hem de tok karna içilebilen alıç sirkesi, bir çay bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sirke olarak eklenir. Bu karışım günde en fazla 2 kez tüketilmelidir. Sirkenin içileceği zamanlar arasında ortalama 8 saat olmalıdır. 

Alıç Sirkesi Zayıflatır Mı?

Alıç sirkesi, tek başına zayıflatıcı bir etkide değildir. Ancak sabah yemekten önce aç karna tüketilirse hem kötü kolesterolü düşürür, hem de kilo vermeye destek olur.

Alıç sirkesi ile zayıflama diyet reçetelerinde sıklıkla önerilir. Metabolizmayı hızlandıran alıç sirkesi, salatalara eklenerek tüketilebilir. Böylelikle yapılan diyetlerin etkisinin hızlanmasına yardımcı olur. Antioksidan etkisi ile bilinen ürün, tokluk hissinin oluşmasına da imkan verir. Ayrıca oldukça besleyicidir. A, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. İdrar söktürücü olan ve vücutta biriken ödemin de atılmasına yardım eden alıç sirkesi faydaları arasında şişkinliği giderme de sayılır. Ödem ve şişkinliğin azalması tartıda görünen kilonun da hızla düşmesini sağlar. Alıç sirkesinin zayıflama için haftada üç gün tüketilmesi yeterlidir. Vücut alıç sirkesine alıştıktan sonra, haftada beş gün alıç sirkesi içilebilir. Düzenli kullanımda, birkaç ayda gözle görülür fark yarattığı deneyimlenen sirke kürü yapılırken rutin diyet programına da uyulmalıdır. Diyet programı için uzman diyetisyenlerden destek alınması daha sağlıklı olacaktır.

Alıç sirkesinin cilde faydaları arasında akla ilk gelen özelliği, antiseptik olmasıdır. Mikropları öldüren sirke, doğal antiseptik etkisi sayesinde cildin bakterilerden temizlenmesine yardımcıdır. Asidik olan ürün sek olarak değil, su ile biraz seyreltilerek cilde sürülmelidir. Cilde bir pamuk yardımı ile sürülen karışım yarım saat kadar bekletilerek maske şeklinde de kullanılabilir. Detoks etkisi yapan karışım, gözenekleri derinlemesine temizleyerek ciltte pürüzsüzlük sağlar. Seyreltilmiş sirke cilde sürüldükten sonra su ile durulanmalıdır. Ciltte yarım saatten uzun bırakılması önerilmez. Ciltteki kaşıntıları da dindiren sirke, döküntülü ve açık yaralı deri üstüne sürülmemelidir

 

Alıç Sirkesi ve Yüze Faydaları

Alıç sirkesi yüz temizliğinde kullanılabilir. Günlük bakım ritüelinde derinlemesine temizlik sağlayan sirke, birkaç günde bir tonik gibi cildin silinmesi için seçilebilir. Su ile karıştırılarak kullanılan sirke, ciltteki bakteriye bağlı pürüzleri, akne ve kızarıklıkları hafifletir ve ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Sirkenin ardından cildin durulanması ve nemlendirilmesi önerilir. Ayrıca 15 günde bir maske olarak da tercih edilebilir. Alıç sirkesi, cilt yüzeyine sürülürken göze temas etmemesine özen gösterilir. Göz ile temas halinde, göz temiz su ile hızla yıkanarak durulanır ve sirkeden arındırılır. Cilt üzerindeki ölü katmanı alan sirke, yüzdeki matlığı atarak canlı ve enerji dolu bir görünüm verir. Alıç sirkesi yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır ve cilde doğal güzellik kazandırır. Yoğun ve kanamalı akne durumlarında cilt doktoruna danışarak alıç sirkesi kullanımı hakkında öneriler alınmalıdır.

Dr. Ümit Aktaş

Sayısız şifalı özellikleri olmasına rağmen yeteri kadar tanınmayan bu değerli meyveye artık hak ettiği değeri vermeniz dileğiyle…

Şu sıralar alıç mevsimi. Tezgâhlarda yerini almaya hazırlanan bu meyve, halk tıbbında önemli bir yere sahip olsa da, maalesef şehirlerde yaşayanlar tarafından pek bilinmez, tanınmaz. Faydaları anlatıldıkça, yazıldıkça daha çok tüketileceğini umuyorum.

Alıç, Latince ismi ile Crataegus monogyna, sonbahar aylarında meyve veren bir bitkidir. Yabani olarak doğada yetişen ve mayhoş bir tadı olan bu şifalı meyve, ülkemizde ekşi muşmula, aluç ve yemişen olarak da bilinir.

Alıç meyvesini ve şifalı özelliklerini “Mutluluk Kürleri 2” kitabımda da detaylı bir şekilde anlattım. Alıcın herkesin faydalanması gereken mucize besinler arasında yer alması boşuna değil. Karşınızda insanlık tarihi boyunca doğal kalp ilacı olarak kullanılmış bitkisel bir güç var. Alıcın kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğu, hatta kalp hastalıklarını tedavi ettiği bilim tarafından da kanıtlanmıştır.

Alıç meyvesini takdimimdir

Kalp dostu alıç

Bilim dünyasının alıç meyvesine olan ilgisi yeni değil. Bu bitkinin kalp sağlığı üstündeki etkisi 1970’li yıllardan beri araştırılıyor. 60 kişinin yer aldığı 1984 yılına ait bir çalışma(1) için katılımcılara plasebo (yalancı ilaç) ya da alıç ekstresi verildiğinde, alıç ekstresi alanların kalplerine daha çok kan ve oksijen gittiği görüldü. 2009 yılında yapılan bir araştırmada ise(2) katılımcılara iki ay boyunca alıç ekstresi verildi. Araştırmanın bulguları alıç ektresinin kalp yetmezliği için kullanılan bir ilaçla benzer etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Başka bir araştırma(3), sadece birkaç hafta alıç ekstresi kullanmanın bile kardiyovasküler problemleri hafiflettiğini gösteriyor. Damar sertliğiyle ve yüksek tansiyonla savaşan, LDL’nin oksidasyonunu önleyen alıç(4), kalbinizi her koldan koruma altına alıyor. 

Sözün özü; kalp sağlığını korumak, kalp krizi riskini azaltmak isteyenler, yüksek tansiyon hastaları bu bitkisel güçten mutlaka faydalanmalı. Ancak bu şifalı bitkinin gücü sadece kalp sağlığınızla sınırlı değil. Herkes bu meyveden yararlanmalı, çünkü alıç tüketmenin pek çok faydası vardır…

Güçlü antioksidan etki(5)

Ödem atıcı

İshali önler

Hafızayı güçlendirir

Menopoz semptomlarını hafifletir

Kilo kontrolüne yardımcıdır

Stres kontrolünde etkilidir.

Alıç meyvesini takdimimdir


 ALIÇ ÇAYI

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak isteyen herkes alıç çayından faydalanabilir. Malzemeleri cam veya porselen bir demliğe koyun. Üstüne kaynar su ekleyin. Ağzını kapatıp demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Her gün 3- 4 fincan içebilirsiniz. 

Alıç meyvesini takdimimdir

1 tatlı kaşığı alıç,
1 tatlı kaşığı kuşburnu,
1 tatlı kaşığı zeytin yaprağı

1  “Therapeutic effect of Crataegus pinnatifida on angina pectorisa double blind study” W. Eng W, Liu F,  J Tradit Chin Med. 1984;4(4):293-294.

 2  “Hawthorn Extract Randomized Blinded Chronic Heart Failure (HERB CHF) Trial” Suzanna M. Zick, Bonnie Motyka Vautaw Eur J Heart Fail. 2009 Oct; 11(10): 990999.

 3  “Hawthorn (Crataegus spp.) in the treatment of cardiovascular disease.” Mary C. Tassell, Rosari Kingston, Deirdre Gilroy, Mary Lehane, andAmbrose Furey, Pharmacogn Rev. 2010 Jan-Jun; 4(7): 3241.

 4  “Promising hypotensive effect of hawthorn extract: a randomized double-blind pilot study of mild, essential hypertension.” Walker A, Marakis G, Morris A, Robinson P. Phytother Res. 2002     Feb;16(1):48-54

 5  The investigation of some bioactive compounds and antioxidant properties of hawthorn (Crataegus monogyna subsp. monogyna Jacq) S.Keser, J Intercult Ethnopharmacol. 2014 Apr-Jun;          3(2): 5155.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/dr-umit-aktas/alic-meyvesini-takdimimdir-6033505

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Doğal Fermente Alıç Sirkesi 5 Lt X 4 :20 LT (Pet Şişe)

Doğal Fermente Alıç Sirkesi 5 Lt X 4 :20 LT (Pet Şişe)