Doğal Domates Salçası 1 Kg

Yeni Ürün

Aynur Ö /Kod 01/Aydın Karacasu Yöresi

Uyarı: Stoktaki Son Ürün!

199,99 TL Vergi Dahil

-50,00 TL

249,99 TL Vergi Dahil

    Çok Değerli Müşterimiz Dağal Ev Yapımı Salçalarımızın kendisine has o eşsiz tad ve aromasının en büyük sebebi Hİç Şüphesiz TOhumdan hasada, ürünün salça haline gelinceye dek işlenmesi ve elinize ulaşıncaya dek tüm süreçlerin bizzat kendimiz tarafından yapılmasından kaynaklanır.
     Kendi ektiğimiz Doğal Ata Tohumlarından Hiçbir Zira ilaçlama ve gübreleme olamadan doğal sürecinde Yetiştidiğimiz yerli Domates ve Biberlerimizi tam zamanında hasat ediyor ve bu ürünleri yine Kaya tuzu dışında  hiçbir kimyasal içermeden sadece Güneş altından bekleterek o eşssiz tad ve kıvamına geldikten sonra Cam Kavanorlarda Siz Değerli Mşterilerimize Ulaştıryoruz.
     Ürünlerimzin Tadı Ata Tohumundan , Doğal Olarak Yetiştirilmesinden ve tabiki içine kattıgımız emek ve mutluluktan gelir.

Ürünlerimzin Tadı Ata Tohumundan , Doğal Olarak Yetiştirilmesinden ve tabiki içine kattıgımız emek ve mutluluktan gelir.

Yöresi Belli,Bahçesi Belli,Üreticisi Belli

www.memleketciftligi.com

Neden Her Gün Ev Yapımı Domates Salçası Yemelisiniz

Domates salçasını kendiniz yaptığınızda, likopeni domatesten en iyi şekilde alabilirsiniz. Ayrıca, diğer sağlıklı maddeleri de tarife dahil etmek için bir şans yaratırsınız.

Domates çok yaygın bir sebze olabilir, ancak sağlığa faydaları sizi şaşırtacaktır. Bazı çalışmalar, likopen içeriği sayesinde domatesin belirli kanser türlerini önlediğini ileri sürer.

Çeşitli sağlık sorunlarını önlemek ve iyileştirmek için her gün ev yapımı domates salçası yemeniz gerektiğini bu yazıda keşfedin.

Likopen nedir?

Likopen, kırmızımsı renklerdeki (ayrıca mor ve turuncu) meyve ve sebzelerde bulunan bir pigmenttir. Likopeni aşağıdaki gıdalarda bulabilirsiniz:

Vücudun kendi başına sentezleyemediği bir karotenoiddir; sadece bitkisel gıdalarda bulunur. Bu nedenle, likopeni almanın tek yolu, onu içeren sebzeleri tüketmektir.

  • Sindirim sonrasında, likopen bağırsaklarda emilir ve yaklaşık yarım saat sonra karaciğer, testis, prostat ve adrenal bezlere yayılır.

  • Likopen, hücresel yaşlanmayı tetikleyen serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşmaya yardımcı güçlü bir antioksidandır.

Ev Yapımı domates salçası mu domates mi?

domates salçası

Domatesteki likopen oranı çok yüksektir. Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, başka domates bazlı gıdalarda da yüksek konsantrasyonlarda likopen bulabilirsiniz.

100 gramdaki likopen konsantrasyonu:

  • Çiğ domates: 2,573 µg

  • Ketçap: 17,716 µg

  • Domates salçası: 28,764 µg

  • Kurutulmuş domates: 45,900 µg

Sağlığa Faydaları

Bir yaz sebzesi olan domatesin sahip olduğu faydalı özelliklerinden kış aylarında da faydalanmak için püresi, sosu, salçası, kurutması, turşusu yapılmaktadır. Bunlardan salça yemek yaparken vazgeçilemeyen ve pek çok aperatif türünde de kullanılan, son derece dayanıklı olduğundan uzun süre saklanabilen bir üründür. Kış hazırlıklarının yapıldığı bu günlerde bazı evden salça kokusu gelmektedir, ama teknolojinin geliştiği günümüzde salça marketlerde bolca bulunan ve çeşitli türleri olan bir gıda haline gelmiştir. Hızlı beslenmenin bu kadar yaygın olmadığı geçmiş yıllarda ara öğünlerde  çocuklara ekmeğe sürülerek verilen salça, genel olarak yemeklere renk ve lezzet katmak için konulmaktadır. Salça domatesin sahip olduğu bütün vitamin ve mineralleri  içermektedir.

Domates A, B grubu (B1, B2, B3, B5, b6, B9), C, E, K, vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor, kükürt ve omega 3 ve 6 içermekte, domateste bulunan pek çok vitamin ve mineral salçada da bulunmaktadır. Salça özellikle A, C, E vitamini, potasyum ve folik asit yönünden zengindir. İçerdiği A  vitamini ile göz sağlığı için önemlidir. Katarakt oluşumunu geciktiren bu vitamin düşük ışıkta görmeye, beyaz kan hücresi üretimine yardımcı  olmakta, yeni hücrelerin üretiminde önemli rolü olmaktadır. Düzenli domates salçası tüketimi sarı nokta hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra bu vitamin saç kökünü güçlendirip, saça doğal parlaklık vermekte, saçın doğal bakımını sağlamaktadır. Beta karoten  ve E vitamini kalp- damar sağlığını korumak, kemiği desteklemek, kanseri önlemek için tavsiye edilen gıdalar arasında ilk sırada gelmektedir. Domates salçasında bulunan krom minerali  kan şekerinin engellenmesine de yardımcı olmaktadır.

Salçanın içeriğinde miktar olarak en fazla olan madde salçaya kırmızı rengi de  veren ve güçlü antioksidan özelliğine sahip bir karotenoid olan likopendir. Bu maddenin içeriği iklim şartlarına, toprak yapısına ve  yapıldığı domates çeşidine göre değişmektedir. Salçanın  sağlığa sağladığı  fayda daha çok likopenden kaynaklanmaktadır, çünkü bu maddeyi insan vücudundaki hücreler üretememektedir ve vücuda dışarıdan alınması gerekmektedir.  Likopen salçanın elde edildiği domateste  protein ve liften oluşan  bir matriks içinde bulunmaktadır.

Gördüğü ısıl işlemler, gıdaların fiziksel küçülmesine neden olan doğrama, püre haline getirme gibi parçalamalar, yağ kullanarak  pişirmeler ile salçanın miktarı ve vücuda yarayışlılığı artmaktadır. Genelde gıdaların işlenmesi sırasında besin kalitesinde azalma olduğu düşünülse de likopenin biyo yarayışlılığı ve besin kalitesi artmaktadır. Likopenin yarayışlılığı gıda üretiminde kullanılan diğer maddelerin içerdiği vitamin ve mineraller ve yağ gibi ürünlerden etkilenerek daha artmaktadır. Yüksek miktarda salça tüketimi değişik kanserlerin oluşma riskini azaltmaktadır.

Likopenin prostat  kanserine karşı koruyucu en iyi maddelerden biri olduğu belirtilmektedir. Kolon, rahim, göğüs kanserini önlemede ve yaşlıların bağışıklık sistemini güçlendirmede likopenin olumlu etkisi deneylerle ispatlanmıştır. Likopenin göğüs kanseri hastalarında hücre çoğalmasını azalttığı, içerdiği yüksek serum seviyesi ile rahim kanseri riskini düşürdüğü, kolon kanserinden korumada etkili olduğu belirtilmektedir. Salçanın yapıldığı domateste bulunan  alfa tomatin adlı bileşenin prostat ve akciğer kanserine neden hücrelerin üretimini baskıladığı da bildirilmektedir.

   Likopen LDL kolestrolün oksidasyonunu baskılayarak kroner kalp hastalığı riskini azaltır, akciğerdeki iltihaplanmayı onararak  astım riskini azaltır, kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir ve cildin  oksijeni iyi ve etkili kullanmasını sağlar. Kanseri önlemek yanında cildi güzelleştirdiği hatta erken yaşlanmayı önlediği ileri sürülmektedir. Salça yaz aylarında cildi güneşin zararlı etkilerinden korumakta, cilde doğal bronzlaşma sağlayıp, gerginlik, parlaklık, canlılık sağlamaktadır. Güneş ışınlarından çabuk etkilenen ve alerjisi olanlara domates ve salça gibi domates ürünleri önerilmektedir.  

Salçada bulunan  likopen göz hastalıklarına, nörolojik sinirsel rahatsızlıklara karşı faydalıdır. Böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktüren salça, vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı attığı böylece vücutta biriken suyu ve zararlı maddeleri  boşalttığı kaydedilmektedir. 

Hamur işleri ve baklagillerin kolay sindirilmesini sağlayan salça aynı zamanda yüksek lif içeriği ile bağırsakları harekete geçirmekte, kolestrolü düşürmekte, kan şekerini dengelemektedir. Salça damar duvarlarını genişletmekte, damar tıkanıklığı ve daralmasını engellemektedir. İltihap önleyici bileşikler olan flavanoidler ve karotenoidler bakımından zengin olan salça iltihaplı hastalıkların neden olduğu ağrıları hafifletmek için faydalıdır. Bu iki madde aynı zamanda zararlı ultraviole ışıklarına karşı da koruma sağlamaktadır.

 

Kalorisi çok düşük olan salça tam olgunlaşmış, sağlıklı, kırmızı domatesten yapılmaktadır ve kullanılan domatesin kuru madde ve şeker oranının yüksek olması gereklidir. Salça yapılırken domatesin asitliğini azaltmak için içine şeker eklenmelidir. Farklı salça yapım şekilleri olduğu için her yapılan salçanın vücuda faydası farklıdır, ancak salçada tuz oranının yüksek olduğu unutulmamalıdır. Sağlığa olan pek çok katkısı nedeniyle pek çok baharatla, sarımsak ve yağla karıştırılarak elde edilecek soslar kış aylarında domatesin yerini dolduracaktır. 

Likopen açısından zengin sebzeler tüketmek birçok yönden sizin için faydalıdır:

Kanser Önleyici


Bu makalenin başında da belirtildiği gibi, çalışmalar, domatesteki likopenin, prostat, akciğer ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Pankreas, kolorektal, özofagus, ağız ve meme kanseri vakalarında olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.

Kardiyovasküler Sistem

Günlük olarak domates tüketmek sağlık açısından başka birçok fayda sağlar. Bir diğeri, hücre aktivitesini ve yağ yakımını iyileştirdiği için kardiyovasküler sistemi desteklemesidir. Böylece, trigliserid ve kolesterol değerleri düşer.

Kan basıncı

tansiyon


Likopen, kanınızı zararlı bir şekilde değiştirmeden inceltmeye yardımcı olduğu için kan basıncını kontrol etme gücüne sahiptir. Bu nedenle, hipertansiyon problemi olan insanlar için idealdir.

Diyabet

Diyabetli insanlar söz konusu olduğunda, düzenli olarak domates ve diğer kırmızı sebzeleri tüketmek vücudun glikoz kullanım şeklini geliştirir. Aynı zamanda insülinin çalışmasına yardımcı olur ve diyabetin bazı semptomlarını önler:

  • Retinopati

  • Diyabetik ayak

  • Aralıklı topallama

Bu nedenle, likopen, diyabetin tedavisinde ve önlenmesinde çok başarılıdır.

Küflendirmemeye dikkat edin

Bu sağlık deposu besini, yemeği pişirirken kavurmadan sebze, kurubaklagil ve bulgur ile hazırlanan yemeklerinize 1 yemek kaşığı kadar koyabilirsiniz. Domates salçalarınızı saklarken kavanozun üst kısmına zeytinyağı dökerek bekletirseniz salçanızı uzun süre saklama şansınız olur

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Doğal Domates Salçası  1 Kg

Doğal Domates Salçası 1 Kg