Doğal Kekik Suyu 1 Lt (Cam Şişe )Dağ Kekiğinden Elde Edilmiştir

Yeni Ürün

Ahmet İ./Ü.Kod:11 /Aydın Karacasu Yöresi

Aydın Karacasu Yöresi Dağlarından Toplanan Kekiklerden doğal Yollarla imal edilmiştir.Hiç bir katkı maddesi içermez.

199,99 TL Vergi Dahil

-50,00 TL

249,99 TL Vergi Dahil

Kekik Suyunun Faydaları ..

Kekik, en iyi olarak, iyi süzülmüş topraklarda, güneşli ve sıcak ortamlarda yetişir. Özellikle bahar aylarında ekili olan kekik, uzun ömürlü bir bitkidir.

Kekik, eski Mısır medeniyetlerinde mumyalamada kullanılmıştır. Eski Yunan medeniyetleri ise, banyolarında ve tapınaklarında tütsü olarak kekiği kullanmışlardır. Avrupa’da Romalılar ise, geceleri yastıklarının içerisine kekik koyup uyduklarında, kabuslardan ve kötü rüyalardan korunduklarına inanırlardı.

Kekik; demir, manganez, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve selenyum bakımından zengindir. Kekik, 0.35 mg oranında, vitamin B6 ve piridoksin de içermektedir. Ayrıca, kekik yapısında, vitamin A, folik asit, benzoil peroksit ve betakaroten içermektedir.

Mutfakta kullanım alanı olarak taze kekik, genellikle bir haftadan daha fazla süre ile muhafaza edilememektedir. Salatalarda kullanılabilen kekiği bıçak ile doğramak yerine, el ile küçük parçalara ayırmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Özellikle kekik yağı, %20 – 54 arasında timol içermektedir. Kekik bir antiseptiktir ve ağız temizliği için idealdir. Antibiyotik keşfedilmeden önce, kekik yağı ilaç olarak kullanılıyordu ve kekik, ayak tırnaklarındaki mantar tedavisinde kullanılıyordu. El temizliği için de kekik kullanılabilir. Ayrıca kekik çayı, bronşlar için faydalıdır ve kekik akne temizliği için de ideal bir bitkidir.

Kekiğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kekik; akne tedavilerinde, saç dökülmelerini durdurmada etkilidir. Aynı zamanda, tansiyon düzenlemede, kemik sağlığını desteklemede, sindirime yardımcı olarak ve soğuk algınlığında kekik etkili bir bitkidir.

Kekik, öksürük kesici özelliktedir. Ayrıca, bağışıklık sistemini destekleyicidir ve dezenfektan olarak oldukça etkilidir. Kekik; eklem iltihaplarında, karın ağrılarında, gastrit tedavisinde, bronşit, ishal, çocuklarda geceleri yatak ıslatma durumlarında etkili olurken aynı zamanda, bağırsak parazitlerinden kurtulmak için, gaz sıkıntıları için, cilt, ağız ve diş temizliği için de ideal bir besin kaynağıdır.

1.Bronşit ve Öksürük

Kekik, özellikle kekik yağı, öksürüğü hafifletir ve durdurmaya yardımcı olur. Kekik yağı ya da taze kekik, akut bronşit semptomlarını hafifletir. Kekik çayı ise, boğaz ağrısını ve öksürüğü iyileştirici etki yapmaktadır.

2.Akne

Kekik, anti bakteriyel özelliği ve içerdiği benzoil peroksit içeriği sayesinde, akne temizliğine yardımcıdır. Kekik özlü kremler ya da yüze uygulanan kekik suyu, ciltteki akne oluşumunu engeller ve dezenfekte eder.

3.Saç Dökülmesi

Kekik suyu ve yağı saç köklerini besler ve güçlendirir. Kekik, saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.

4.Tansiyon

Kekik, tansiyonu dengeler. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Üstelik, kolestrolü de düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, kekik suyu da, hipertansiyonu düşürücü etki göstermektedir.

5.Kemik Sağlığı

Vitamin K, demir, kalsiyum ve manganez bakımından zengin olan kekik, kemik sağlığını destekler. Ayrıca, kemik ve iskelet hastalıkları riskini azaltır.

6.Sindirim

Uzmanlar, sağlıklı bir sindirim sistemi için kekik tüketmenizi tavsiye etmektedir. Ayrıca kekik, hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

7.Soğuk Algınlığı

Özellikle kekik çayı, grip, nezle ya da soğuk algınlığını hafifletmektedir. Kekik çayı, boğaz ağrısını da hafifletici etkiye sahiptir.

8.Bağışıklık Sistemi

Vücudumuz vitaminleri kendisi üretememek durumundadır ve her gün tüm vitaminleri dışarıdan alması gerekmektedir. Kekik ise, vitamin A ve vitamin C bakımından zengindir. Bunların dışında, bakır, lif, demir ve manganez gibi bileşenler bakımından da zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller ise, bağışıklık sistemini destekleyici özelliktedir. Bu bakımdan kekik, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.

9.Cilt Temizliği

Özellikle kırmızı kekik yağı, cilt temizliği ve sağlığı için önemlidir. Kırmızı kekik yağı, parfüm, sabun, kozmetik ve diş macunu içeriğinde de bulunduğu için, güzel bir cilt elde etmenize de yardımcı olacaktır.

10.Ağız ve Diş Temizliği

Kekik suyu ile ağız içi ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinden kekik, ağız içini dezenfekte eder ve ağız içinde hoş bir koku bırakır.

11.Bağırsak Sağlığı

İçermiş olduğu çeşitli maddeler yardımı ile bağırsak sağlığını destekler ve antioksidan etkisi sayesinde bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

12.Gastrit

Kekik genel olarak sindirim sistemini koruyucu etki gösterdiğinden dolayı, mide ile ilgili sıkıntılarda da korucu ve önleyici etki göstermektedir. Kekik, gastrit rahatsızlığını da önleyici etki göstermektedir.

13.Meme Kanseri

Kekik içermiş olduğu birtakım bileşenler yardımı ile, kanser hücrelerini imha etmektedir. Türkiye’deki Celal Bayar Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yabani kekik otunun, meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Üstelik, kekik, DNA üretimi sırasında kanserli hücrelerin çoğalmasının da önüne geçmektedir.

14.Anti Kanserojen

Kekik, kanserli hücre çoğalmasını engelleyici ve durdurucu etki gösterdiğinden, kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

15.İdrar Söktürücü

Kekik suyu ya da kekik çayı, idrar yollarını rahatlattığı için, idrar söktürücü olarak da yardımcıdır.

16.Mantar Enfeksiyonu

Kekik, ayak ve tırnak mantarını iyileştirme özelliğine sahiptir. Antioksidan etkisi sayesinde kekik, mantar enfeksiyonunu önler.

Fazla Kekik Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?
Kekiğin sağlığa, herhangi bilinen bir zararı henüz saptanmamasına rağmen, bazı alerjik durumlara sebep olabileceği konusunda fikir ortaklığı vardır.
Özellikle kekik yağı, çok yoğun ve etkili bir yağ olduğu için, kullanılırken dikkatli olunmalıdır ve birkaç damla zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılması çok daha iyi olacaktır.
Kekik suyu ya da kekik yağı, bazı kişilerin cildinde alerjik etkilere neden olabilir. Bu nedenle birtakım alerji testlerinden geçtikten sonra kekik yağı ya da kekik suyu kullanılmalıdır.


Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanan kişiler, kekik tüketmeye başlamadan önce, mutlaka doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.


Besin Değerleri
100 g kekik için besin değerleri şu şekildedir;

Enerji 101 Kcal

Karbonat 24,45 g

Protein 5,56 g

Toplam Yağ 1,68 g

Kolestrol 0 g

Lif 14 g

Vitamin A 4751 IU

Vitamin C 160,1 mg

Kalsiyum 405 mg

Demir 17,45 mg

Magnezyum 160 mg

Manganez 106 mg

Çinko 1,81 mg

Beta Karoten 2851 µg

Ya da;

100 g kekik için yüzde olarak besin değerleri şu şekildedir;

% 38 Lif,
% 27 Vitamin B-6 (pyridoxine),
% 266 Vitamin-C,
% 158 Vitamin-A,
% 218 Demir,
% 40 Kalsiyum,
% 40 Magnezyum ve
% 75 Manganez

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Doğal Kekik Suyu 1 Lt  (Cam Şişe )Dağ Kekiğinden Elde Edilmiştir

Doğal Kekik Suyu 1 Lt (Cam Şişe )Dağ Kekiğinden Elde Edilmiştir

Aydın Karacasu Yöresi Dağlarından Toplanan Kekiklerden doğal Yollarla imal edilmiştir.Hiç bir katkı maddesi içermez.

After saving your customized product, remember to add it to your cart.

Text

loader

* required fields