Satış!
Damla Sakız

Damla Sakız

Yeni Ürün

Nazilli Aktarı /Kod :23/Nazilli Yöresi

Nazilli Aktarımızdan Paket Damla Sakızı.... 

4,99 TL Vergi Dahil

-1,00 TL

5,99 TL Vergi Dahil

Sakız Ağacı Hakkında Bilgi

Damla sakızı sakız ağacı olarak bilinen ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişme imkanı bulmuş ağaçtan elde edilen reçinenin adıdır. İsmi geleneksel olarak üretimi yapılan Yunanistan’ın Sakız Adasından gelmektedir.

Sakız ağacından elde edilen damla sakızı üretimi Ortaçağa kadar dayanmaktadır. Sakız ağacının erkek ve dişi olmak üzere iki türü vardır ve damla sakızı sakız ağacının erkek olanından elde edilir.

Sakız ağacı üretimi ülkemizde de TEMA Vakfı tarafından İzmir Çeşme’de mevcut sakız ağaçlarının korunması ve yenilerinin üretilmesi için çalışma yapmaktadır. Bizim kültürümüzde ve Yunan kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Sakız ağacından elde edilen damla sakızı ilk başta sıvıdır ve güneşte kurutulması sonucu sert ve saydam damlacıklar haline dönüştürülür. Ağıza alıp çiğnendiğinde de hemen yumuşar. Antiseptik özelliğinden dolayı diş macunu üretiminde kullanılmaktadır.

Damla Sakızı Faydaları Nelerdir?

* Damla sakızının en önemli özelliği antiseptik olmasıdır. Yani mikrop öldürücüdür. Sakız olarak ağızda çiğnenmesi ağız sağlığının tamamıyla korur.Ayrıca çiğnenmesi dişlerin beyazlamasını sağlar. Toz olarak su ile gargara şeklinde de kullanılabilir.

* Bir diğer önemli faydası mide üzerinedir. Midede oluşan yanma, ekşime, alevlenme durumlarını giderir. Yemeklerden yarım saat önce çiğnemek yeterli olur.

* İdrar söktürücü özelliği de bulunan  bu sakız böbrek sağlığını da koruyor.

Karaciğere faydalı olduğu gibi göğüs hastalıklarının iyileştirilmesinde de etkilidir. Nefes darlığı çekenler toz haline getirip su ile içmeleri gerekir. Havanda dövülüp bal ile karıştırılarak astım hastalarınca da kullanılabilir.

Damla Sakızı Nasıl Kullanılır?

Dondurma, muhallebi çeşitlerinde, kahvede kullanılan ve katıldığı gıdalara harika bir tat katan bu sakızı aktarlarda bulmanız mümkün. Ancak ambalaj içerisinde şeffaf kaya tuzuna benzeyenleri damla sakızı reçinesidir ve dövülerek kullanılacak olanları bunlardır. Bu reçineyi çiğneyecekseniz muhakkak aldığınız yere söyleyin. Çünkü ağzınıza yapışmaması için yanında mumu ile birlikte verecektir.

Tatlı yapımlarında ezilerek toz halinde kullanılır. Ayrıca aromasını kaybetmemesi için tatlılar fırından alınmadan 5 dakika önce ilave edilir.

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Damla Sakız

Damla Sakız

Nazilli Aktarımızdan Paket Damla Sakızı.... 

Benzer Ürünler

9,99 TL 14,99 TL

Bodrum Civarında doğal olarak yetişir ve dağlardan toplanmaktadır.

6,99 TL 11,99 TL

6,00 TL 11,00 TL

6,99 TL 11,99 TL

3,99 TL 7,99 TL

8,99 TL 13,99 TL