Hakiki Doğal Kekik Yağı (5 Ml )

Yeni Ürün

Ahmet İ./Ü.Kod:11 /Aydın Karacasu Yöresi

Aydın Karacasu Yöresi Dağlarından Toplanan Doğal Dağ Kekiklerinden Yapılır %100 Kekik Yağıdır İçinden Başka bir Yağ karışımı yoktur......

Uyarı: Stoktaki Son Ürün!

249,00 TL Vergi Dahil

-50,00 TL

299,00 TL Vergi Dahil

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanımı: Ayrıntılı Rehber

Kekik yağının faydalarını sizler için incelemekle kalmadım. Sizin için kekik yağı nasıl kullanılır? sorusuna harika yanıtlar buldum. Kekik yağı sizlerle!

Kekik birçok yemek ile harika bir kombinasyon oluşturuyor. Peki sizce hikaye burada bitiyor mu?

Kesinlikle hayır!

Kekik ile ilgili harika bir ayrıntı daha var. Kekik yağı.

Çünkü kekik yağı farklı alanlarda kullanılabilecek, oldukça faydalı içeriğe sahip bir bitkisel destek. Madem çok değerli bir kaynağımız var, bu kaynaktan tam olarak faydalanmanızı istiyorum.

Bu yazıda kekik yağının faydaları ile ilgili bilgi verecek, kekik yağı nasıl kullanılır? sorusunu cevaplayarak bu değerli kaynağı hayatınıza adapte etmenize yardım edeceğim.

Hazırsanız başlıyoruz!

Kekik yağı nedir?

Kekik uzun süredir kullanılan bir bitki. Komşumuz olan Yunan medeniyeti tarafından ilk olarak kullanıldığını biliyoruz. Kekik adını da yine onu ilk kullanan Yunan medeniyetinin kullandığı dil olan Latince’den alır. Latincede kekik anlamına gelen -oreganos- “oros – dağ” ve “ganos – keyif” kelimelerinin birleşimi olan “dağdaki keyif” kökünden alıyor.

Kekik bitkisinin dağda yetiştiğini ve kokusuyla mutluluk verdiğini düşündüğünüzde gayet iyi bir isimlendirme gibi görünüyor.

İşte bu mutluluk verici bitkinin yaprak ve çiçeklerini geçmiş zamanlarda farklı şekilde değerlendirilmeye çalışılmış ve depolanması kolay, etkili bir tercih olacak kekik yağı elde edilmiştir. Genel üretim yolu ise kekik yaprakları ve çiçeklerinin özütünün çıkartılmasıdır.

Sonuç ise muazzam bir kaynak! Sabırsızlandığınızı biliyorum, daha fazla uzatmadan kekik yağının faydalarını açıklamaya başlamak istiyorum.

Kekik yağının faydaları

Kekik yağının içeriği ile ilgili direkt olarak ayrıntılı bilgi vermek istemiyorum. Çünkü karışık kimyasal bileşen isimlerinin dikkatinizi çekmeyeceğini biliyorum.

Bunun yerine, yeri geldiği zaman kekik yağının ilgili faydasına katkı sağlayan bileşenleri ayrıca belirteceğim.

Artık kekik yağının faydalarını incelemeye hazırız. O zaman devam edelim.

Kekik yağı harika bir antibiyotiktir

Kekik yağı “karvakrol” adı verilen bir etken madde içerir ve bu etken madde birçok farklı bakteri ile savaşabilecek güçte bir antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Kekik yağının antimikrobiyal etkisi o kadar güçlü ki, bu etki piyasada satılan birçok farklı antibiyotik ile karşılaştırılabilir düzeye sahip.

Yapılan bir araştırmada “stafilokokus aureus” adlı bakteri ile enfekte edilen ve kekik yağı verilen 14 farenin 6’sı yaşarken, aynı şekilde enfekte edilen ve antibiyotik verilen 14 farenin 7’si yaşamıştır (1).

Yani kekik yağı -neredeyse- bazı antibiyotikler kadar etkilidir!

Kekik yağı özellikle üst solunum yolu, idrar yolu ve mide enfeksiyonlarında etkili olabilir.

Ayrıca kekik yağı, ameliyat sonrası dikiş yerlerinde meydana gelen enfeksiyonları azaltabilir (2). Yani sadece ağızdan alınan antibiyotikler gibi sistemik etki değil, temas yüzeyine etki etmesi ile yüzeyel enfeksiyonlarını da engelleyebilir.

Tabi kekik yağı sadece bakteriler üzerinde etkili değildir. Birçok farklı mantar enfeksiyonunda da kekik yağı ciddi şekilde olumlu etkilere sahip.

Candida gibi ağız ve vajinada ciddi sorun olabilen mantar enfeksiyonundan, tedavisi zor ayak mantarına kadar birçok problemde kekik yağı kullanılabilir (3).

Bu sebeple kekik yağı bakterilerde olduğu gibi mantarlarda da hem içilerek hem de dışarıdan sürülerek kullanılabilir.

Kekik yağı kanser tedavisine yardım edebilir

Kanser hücreleri, normal hücrelerinizden farklı olarak çoğalmalarını durduracak, onları programlı olarak ölmeye itecek, tabir-i caizse “el freninden” yoksundur. Dolayısıyla durmadan çoğalırlar ve bu durum bedeninizi bitirir.

Tedavi mantığı ise çok basittir. Sürekli çoğalan ve hücre ölümüne dirençli bu hücrelerin çoğalmalarını durdurmak ve ölmelerini sağlamak.

Şaşırtıcı ama yine aynı etken maddeden bahsedeceğim; karvakrol!

Çünkü yapılan araştırmalar karvakrol etken maddesinin kanserli hücreleri ölmeye zorladığı ve çoğalmalarını durdurduğu yönünde (4, 5).

Ama ne yazık ki araştırmaların hala başındayız ve direkt olarak tedavi sürecinde kullanmak için hekiminize danışmanız gerekiyor. Şuan için kekik yağının tercih edildiği kanser tipleri akciğer ve meme kanseri olarak sıralanabilir.

Kekik yağı çok iyi bir antioksidandır

Yaşlanma ve hastalık ile ilişkili bir molekülden bahsetmek istiyorum. İsmi serbest oksijen radikalleri!

Bu moleküller metabolizma sırasında ortaya çıkmasının yanında, dışarıdan bedeninizin içine giren her taşıyıcı tarafından size ulaşabilir. Maruz kaldığınız serbest oksijen radikalleri hücre zarına, DNA’sına zarar verir. Dolayısıyla bu molekül uzun vadede, içten dışa potansiyel bir hastalık oluşturucu etkiye sahiptir.

Bedeninizin serbest oksijen radikallerine karşı bir savunma sistemi olmasına rağmen dışarıdan alacağınız antioksidanlar ile bedeninizi destekleyebilirsiniz.

Dolayısıyla tükettiğiniz besinlerin antioksidan içeriği oldukça önemlidir.

Kekik yağı ise antioksidan açısından büyüleyici rakamlara sahip. Kafanızda canlandırmanız için kekik yağının elmadan tam 42 kat daha fazla antioksidana sahip olduğunu söylemem yeterli sanırım (6).

Peki başka etki yok mu? Tabi ki var? Kekik yağının faydaları bu kadar az olamaz zira.

Kekik yağının diğer faydaları,

 • İçerisinde olan timolol ve karvakrol ile kolesterol profilini olumlu olarak etkilemesi (7),
 • Birçok parazit enfeksiyonunun tedavisinde olumlu yönde etki oluşturması,
 • Birçok ağrının rahatlatılmasında ağrı kesiciler ile beraber kullanılması (8),

olarak sıralanabilir.

Kekik yağı ne zaman kullanılabilir?

Kekik yağının faydalarını kısaca inceledik. Peki kekik yağı tam olarak ne zaman kullanılabileceğini biliyor musunuz?

Benim hastalarıma önerdiğim durumları sıralamama izin verin.

Kekik yağını hastalarıma,

 • Soğuk algınlığı yaşadıkları zaman (gargara, içecek ve buhar olarak),
 • Ayak ve herhangi bir vücut mantarı yaşadıkları zaman (topikal krem olarak),
 • Mide ve bağırsak paraziti durumlarında (içecek olarak),
 • Sinüzit durumunda (buhar olarak),
 • İdrar yolu enfeksiyonlarında (içecek olarak),

tavsiye ediyorum.

Kekik yağını ne zaman tercih etmeniz gerektiğini sıraladım. Artık sıra kekik yağını nasıl kullanmanız gerektiğine geldi.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Öncelikle kekik yağının özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü kekik yağı seçimi oldukça önemli ve ne yazık ki her kekik yağı aynı yapıya sahip değil.

Kekik yağı seçerken özellikle bitki yağları üzerine yoğunlaşmış, doğal üretim yapan ve sertifikalandırılmış bir firmayı tercih etmeniz oldukça önemli. Yoksa bahsi geçen etkilerin hiç birini elde edemezsiniz.

Enfeksiyonlar için kekik yağını bir bardak suya 1-2 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Kekik yağını saf olarak tüketmek fazla güçlü etkilerinden dolayı mantıklı değil. Ayrıca yoğunluğunu azalttığınız kekik yağını 10 günü geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Uzun süreli kullanımlar hala soru işareti taşımaktadır.

Kekik yağı üst solunum yolu enfeksiyonu ve sinüzit gibi durumlarda içecek olarak tercih edilebilir. Ama bir seçenek daha var.

İnhaler yol!

Yapmanız gereken şey, bir litre kaynayan su içerisine 4 damla kekik yağı ekleyip su buharını burnunuzdan içinize çekmek.

Yüzeyel enfeksiyonlar için kullanmak istiyorsanız ayrı bir kapta 2 çay kaşığı ekstra virgin zeytin yağı ile 2 damla kekik yağı karıştırıp etkilenen bölgeye sürebilirsiniz.

Ayrıca hamile ve emziren anneler kekik yağı kullanmamalı. Diğer herkesin kekik yağı kullanmadan önce mutlaka hekimine danışması gerekiyor.

Kekik yağının faydaları ve kullanımı: Özet

Kekik yağı doğru kullanıldığında oldukça faydalı olabilecek bir bitkisel destek. Bu sebeple hekim kontrolünde ve doğru zamanda kullanılabilir.

Kekik yağının faydaları,

 • Bakterileri önleyen -antimikrobiyal- etkisi,
 • Mantarları önleyen -antifungal- etkisi,
 • Parazit önleyici etki,
 • Kanser hücrelerini azaltmaya yarayan etki,
 • Yoğun antioksidan etki,
 • Ağrı kesici etki,

olarak sıralabilir.

Şu anki müşteri yorumları.

Bir Yorum Yaz

Hakiki Doğal Kekik Yağı (5 Ml )

Hakiki Doğal Kekik Yağı (5 Ml )

Aydın Karacasu Yöresi Dağlarından Toplanan Doğal Dağ Kekiklerinden Yapılır %100 Kekik Yağıdır İçinden Başka bir Yağ karışımı yoktur......

After saving your customized product, remember to add it to your cart.

Text

loader

* required fields

Benzer Ürünler

199,99 TL 249,99 TL

Aydın Karacasu Yöresi Dağlarından Toplanan Kekiklerden doğal Yollarla imal edilmiştir.Hiç bir katkı maddesi içermez.

49,99 TL 69,99 TL

Bodrum Civarında doğal olarak yetişir ve dağlardan toplanmaktadır.